AnySideUp

Any Side Up
Sir Edward Kelley
Alchymista (1555 - 1597)
Doplňte své odpovědi
Sir Edward Kelley byl renesanční alchymista a okultista, který se v rodné Anglii vyučil [ ]. Tvrdil, že zná tajemství přeměny obecných kovů na zlato a že umí vyrobit [ ]. Jestli nosil čepici a dlouhé vlasy proto, aby zakryl chybějící uši, se už asi nikdy nedozvíme. Opravdu o své uši přišel za trest za to, že se v Anglii dopustil [ ]? V roce 1583 opustil Kelley Anglii a vydal se se svým business partnerem Johnem Dee na kontinentální Evropu. Se svými rodinami žili životem nomádů a pořádali [ ]. Oba britští vzdělanci prý byli ve skutečnosti tajnými agenty [ ] a měli se vetřít do přízně Rudolfa II., známého [ ]. V roce 1584 dorazili Kelley a Dee do Prahy. Ubytovali se v domě u císařova osobního lékaře a [ ] Tadeáše Hájka z Hájku. Spirituální seance a transmutační podvody proměny kovů ve zlato však nebyly příliš úspěšné a tak kariéra u císařského dvora neměla dlouhého trvání. Dee a Kelley byli obviněni z čarodejnictví a[ ]. Byli nuceni uprchnout a azyl nalezli u [ ]. Ve svém hostiteli, kterého údajně [ ] nalezl Kelley [ ]. Za pobytu u něj se zdokonalil ve svých alchymistických dovednostech. Jeho sláva se začala rychle šířit a Kelley před císařem Rudolfem II. úspěšně provedl pokus přeměny libovolného kovu v čisté zlato za pomoci [ ]. Sňatkem s Johanou Westonovou, bohatou [ ], završil svůj vstup do prostředí vyvolených. Vlastnil velké množství nemovitostí, mimo jiné i Faustův dům na dnešním Karlově náměstí, ve kterém měl [ ]. Rudolf II. jmenoval Kelleyho císařským radou a dvorním alchymistou, povýšil ho do šlechtického stavu a [ ], neboť se těšil, že mu Kelley vyrobí zlato a [ ]. Alchymista podvodník byl ve skutečnosti i [ ]. Jen s podvody však nešlo vydržet příliš dlouho. V kariéře potenciálního vědce Kelley úplně ustrnul. Po dvou letech začal mít císař jeho slibů dost, a když Kelley porušil zákaz [ ], nechal ho císař uvěznit na hradě Křivoklát. Možná i proto, aby mu Kelley neunikl do té doby než se mu [ ]. Po propuštění na svobodu byl však v roce 1596 znovu zatčen, tentokrát kvůli narůstajícím dluhům. Uvězně byl ve vězení pro dlužníky na [ ].
Improvizované odpovědi
Sir Edward Kelley byl renesanční alchymista a okultista, který se v rodné Anglii vyučil designerem baseballových čepic. Tvrdil, že zná tajemství přeměny obecných kovů na zlato a že umí vyrobit pumpkin spice latte. Jestli nosil čepici a dlouhé vlasy proto, aby zakryl chybějící uši, se už asi nikdy nedozvíme. Opravdu o své uši přišel za trest za to, že se v Anglii dopustil společenského přešlapu tím, že si dal čaj o čtvrté místo o páté? V roce 1583 opustil Kelley Anglii a vydal se se svým business partnerem Johnem Dee na kontinentální Evropu. Se svými rodinami žili životem nomádů a pořádali divoké večírky pro místní smetánku. Oba britští vzdělanci prý byli ve skutečnosti tajnými agenty a neustále se dohadovali, který z nich ponese označení 007. a měli se vetřít do přízně Rudolfa II., známého znalce sukulentů. V roce 1584 dorazili Kelley a Dee do Prahy. Ubytovali se v domě u císařova osobního lékaře a kamaráda jen tak na okoTadeáše Hájka z Hájku. Spirituální seance a transmutační podvody proměny kovů ve zlato však nebyly příliš úspěšné a tak kariéra u císařského dvora neměla dlouhého trvání. Dee a Kelley byli obviněni z čarodejnictví a neznalosti Mendělejevovy tabulky prvů. Byli nuceni uprchnout a azyl nalezli u majitelky kočičí kavárny. Ve svém hostiteli, kterého několikrát okradl, nalezl Kelley v matraci své postele sadu zlatých hodinek a štěnice. Za pobytu u něj se zdokonalil ve svých alchymistických dovednostech. Jeho sláva se začala rychle šířit a Kelley před císařem Rudolfem II. úspěšně provedl pokus přeměny libovolného kovu v čisté zlato za pomoci děsné habaďůry, na kterou mu naivní císař skočil. Sňatkem s Johanou Westonovou, bohatou a navíc velmi krásnou šatnářkou, završil svůj vstup do prostředí vyvolených. Vlastnil velké množství nemovitostí, mimo jiné i Faustův dům na dnešním Karlově náměstí, ve kterém měl i bidet a infra saunu. Rudolf II. jmenoval Kelleyho císařským radou a dvorním alchymistou, povýšil ho do šlechtického stavu a daroval mu vlastnoručně namalovaný diplom, neboť se těšil, že mu Kelley vyrobí zlato a daruje mu koťátko. Alchymista podvodník byl ve skutečnosti i velmi uznávaným šlechtitelem exotických koček. Jen s podvody však nešlo vydržet příliš dlouho. V kariéře potenciálního vědce Kelley úplně ustrnul. Po dvou letech začal mít císař jeho slibů dost, a když Kelley porušil zákaz rozdávání koťátek, nechal ho císař uvěznit na hradě Křivoklát. Možná i proto, aby mu Kelley neunikl do té doby než se mu Kelley omluví a vyšlechtí pro něj modře pruhovanou kočku. Po propuštění na svobodu byl však v roce 1596 znovu zatčen, tentokrát kvůli narůstajícím dluhům. Uvězně byl ve vězení pro dlužníky na dobu neurčitou.
Správné odpovědi
Sir Edward Kelley byl renesanční alchymista a okultista, který se v rodné Anglii vyučil lékárníkem. Tvrdil, že zná tajemství přeměny obecných kovů na zlato a že umí vyrobit kámen mudrců. Jestli nosil čepici a dlouhé vlasy proto, aby zakryl chybějící uši, se už asi nikdy nedozvíme. Opravdu o své uši přišel za trest za to, že se v Anglii dopustil podvodu s notářskými listinami? V roce 1583 opustil Kelley Anglii a vydal se se svým business partnerem Johnem Dee na kontinentální Evropu. Se svými rodinami žili životem nomádů a pořádali spirituální seance. Oba britští vzdělanci prý byli ve skutečnosti tajnými agenty královny Alžběty I. a měli se vetřít do přízně Rudolfa II., známého nadšence okultních věd, alchymie a magie. V roce 1584 dorazili Kelley a Dee do Prahy. Ubytovali se v domě u císařova osobního lékaře a ředitele alchymistických dílen Rudolfa II. Tadeáše Hájka z Hájku. Spirituální seance a transmutační podvody proměny kovů ve zlato však nebyly příliš úspěšné a tak kariéra u císařského dvora neměla dlouhého trvání. Dee a Kelley byli obviněni z čarodejnictví a z vyzvědačství pro protestantskou Anglii. Byli nuceni uprchnout a azyl nalezli u Viléma z Rožmberka. Ve svém hostiteli, kterého údajně vyléčil z těžké nemoci, nalezl Kelley celoživotního podporovatele. Za pobytu u něj se zdokonalil ve svých alchymistických dovednostech. Jeho sláva se začala rychle šířit a Kelley před císařem Rudolfem II. úspěšně provedl pokus přeměny libovolného kovu v čisté zlato za pomoci speciální rtuti. Sňatkem s Johanou Westonovou, bohatou anglickou krajankou z českého Mostu, završil svůj vstup do prostředí vyvolených. Vlastnil velké množství nemovitostí, mimo jiné i Faustův dům na dnešním Karlově náměstí, ve kterém měl perfektně vybavenou laboratoř. Rudolf II. jmenoval Kelleyho císařským radou a dvorním alchymistou, povýšil ho do šlechtického stavu a zahrnul jej milostí i majetkem, neboť se těšil, že mu Kelley vyrobí zlato a elixír mládí. Alchymista podvodník byl ve skutečnosti i zdatný chemik a metalurg. Jen s podvody však nešlo vydržet příliš dlouho. V kariéře potenciálního vědce Kelley úplně ustrnul. Po dvou letech začal mít císař jeho slibů dost, a když Kelley porušil zákaz soubojů a v jednom střetu zabil protivníka, nechal ho císař uvěznit na hradě Křivoklát. Možná i proto, aby mu Kelley neunikl do té doby než se mu výroba zlata konečně podaří. Po propuštění na svobodu byl však v roce 1596 znovu zatčen, tentokrát kvůli narůstajícím dluhům. Uvězně byl ve vězení pro dlužníky na hradě Hněvín v Mostě.

Zaujal Vás životní příběh Edwarda Kelleyho ?
Navštivte Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy
Tuto muzeum doporučuji neboť se mi líbí. Nejedná se o placenou propagaci.