top of page
Amelia Erhart photo.jpg

Any Side Up

Amelia Earhart
Americká aviatička a spisovatelka (1897 – 1937)

Doplňte své odpovědi

V dětství si Amelia schovávala výstřižky novinových článků napsaných o ženách, které uspěly v    ]. V průběhu první světové války pracovala Amelia jako    ].  Zájem o létání v ní vyvolaly příběhy, které v nemocnici slyšela       od    ]. V létě roku 1921 se po vzoru ostatních žen pilotek nechala    ]. Ke svým 25. narozeninám si z druhé ruky koupila sytě žlutý dvouplošník, který pojmenovala    ]. Zakoupila si rovněž kožený letecký kabát. Byla kvůli němu terčem posměchu, protože byl zbrusu nový. Aby kabát získal potřebnou patinu, začala v něm Amelia spát a rovněž ho    ].

Pro účely oficiálních fotografií byla Amelia instruována usmívat se se zavřenou pusou, aby    ]. Letadlo pro její cestu kolem světa vyrobila v roce 1936 společnost Lockheed. Jako navigátor měl s Amelií letět zkušený pilot a znalec    Harry Manning. Při jednom              z nočních testovacích letů však Manning    ]. Ameliin manžel si proto prosadil, aby se dalším členem posádky stal druhý navigátor Fred Noonan, který měl zkušenosti s    ].  Již v první části cesty se posádka musela vyrovnávat           s    ]. Manning, který si na tuto cestu bral volno z práce, měl pocit, že na jeho vkus už bylo problémů a průtahů dost, expedici    ].             V červnu roku 1937 již za sebou Amelia a Noonan měli 35tisíc kilometrů a pro dokončení letu kolem světa jim zbývalo pouhých 11tisíc kilometrů přes Pacifik. Pro jedno z posledních mezipřistání bylo na ostrově Howland připraveno několik různých          ]. Ani jeden z nich však nezafungoval. Ameliino letadlo na ostrov Howland nikdy nedorazilo a příčina jeho zmizení je do dnešního dne zahalena tajemstvím.

Improvizované odpovědi

V dětství si Amelia schovávala výstřižky novinových článků napsaných o ženách, které uspěly v závodním pletení a háčkování.          V průběhu první světové války pracovala Amelia jako stand up komička.  Zájem o létání v ní vyvolaly příběhy, které v nemocnici slyšela od vrátného. V létě roku 1921 se po vzoru ostatních žen pilotek nechala potetovat od hlavy až po paty.  Ke svým 25. narozeninám si z druhé ruky koupila sytě žlutý dvouplošník, který pojmenovala Plecháček. Zakoupila si rovněž kožený letecký kabát. Byla kvůli němu terčem posměchu, protože byl zbrusu nový. Aby kabát získal potřebnou patinu, začala v něm Amelia spát a rovněž ho prala zásadně na 60 stupňů. Pro účely oficiálních fotografií byla Amelia instruována usmívat se se zavřenou pusou, aby nepůsobila příliš vyzývavě. Letadlo pro její cestu kolem světa vyrobila v roce 1936 společnost Lockheed. Jako navigátor měl             s Amelií letět zkušený pilot a znalec volnočasové módy Harry Manning. Při jednom   z nočních testovacích letů však Manning            s sebou zapomněl vzít popcorn. Ameliin manžel si proto prosadil, aby se dalším členem posádky stal druhý navigátor Fred Noonan, který měl zkušenosti s profesionální hrou pokeru. Již v první části cesty se posádka musela vyrovnávat s Noonanovou nevolností. Manning, který si na tuto cestu bral volno            z práce, měl pocit, že na jeho vkus už bylo problémů a průtahů dost, expedici pomlouval kudy chodil. V červnu roku 1937 již za sebou Amelia a Noonan měli 35tisíc kilometrů a pro dokončení letu kolem světa jim zbývalo pouhých 11tisíc kilometrů přes Pacifik. Pro jedno z posledních mezipřistání bylo na ostrově Howland připraveno několik různých druhů občerstvení. Ani jeden z nich však nezafungoval. Ameliino letadlo na ostrov Howland nikdy nedorazilo a příčina jeho zmizení je do dnešního dne zahalena tajemstvím.

Správné odpovědi

V dětství si Amelia schovávala výstřižky novinových článků napsaných o ženách, které uspěly v oborech určených převážně mužům. V průběhu první světové války pracovala Amelia jako dobrovolnice pro Červený kříž.  Zájem    o létání v ní vyvolaly příběhy, které v nemocnici slyšela od zraněných pilotů. V létě roku 1921 se po vzoru ostatních žen pilotek nechala ostříkat nakrátko. Ke svým 25. narozeninám si z druhé ruky koupila sytě žlutý dvouplošník, který pojmenovala Kanárek. Zakoupila si rovněž kožený letecký kabát. Byla kvůli němu terčem posměchu, protože byl zbrusu nový. Aby kabát získal potřebnou patinu, začala v něm Amelia spát a rovněž ho mazala leteckým olejem.

Pro účely oficiálních fotografií byla Amelia instruována usmívat se se zavřenou pusou, aby nebyla vidět mezera mezi jejími předními zuby. Letadlo pro její cestu kolem světa vyrobila v roce 1936 společnost Lockheed. Jako navigátor měl s Amelií letět zkušený pilot a znalec morseovky Harry Manning. Při jednom   z nočních testovacích letů však Manning o 20km netrefil cíl. Ameliin manžel si proto prosadil, aby se dalším členem posádky stal druhý navigátor Fred Noonan, který měl zkušenosti s navigací podle hvězd. Již v první části cesty se posádka musela vyrovnávat           s několika technickými problémy. Manning, který si na tuto cestu bral volno z práce, měl pocit, že na jeho vkus už bylo problémů a průtahů dost, expedici opustil. V červnu roku 1937 již za sebou Amelia a Noonan měli 35tisíc kilometrů a pro dokončení letu kolem světa jim zbývalo pouhých 11tisíc kilometrů přes Pacifik. 

Pro jedno z posledních mezipřistání bylo na ostrově Howland připraveno několik různých komunikačních a navigačních systémů, včetně kouřového signálu. Ani jeden z nich však nezafungoval. Ameliino letadlo na ostrov Howland nikdy nedorazilo a příčina jeho zmizení je do dnešního dne zahalena tajemstvím.

Blue Skies

Zaujal Vás životní příběh Amelie Earhart?

Přečtěte si knihu Last Flight 

Tuto knihu doporučuji neboť se mi líbí. Nejedná se o placenou propagaci

bottom of page